Pomocne Artykuły 

KONTAKT

Mobilny Warsztat Mechanik Mobilny Poznań

 

 

NOBEL TOWER

ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 77

60-101 Poznań

+48 609 240 307

auto.brzes@o2.pl

 

 

 

 

Naprawy Mobilne               Pomoc Drogowa                Mobilny Mechanik              Mobilny Elektryk                 Awaryjne Odpalanie Samochodu

 

Pomoc na miejscu Awarii    Pomoc na miejscu wypadku    Diagnostyka Komputerowa     Mobilny Warsztat 24h        Awaryjne Otwieranie Auta

 

 

609 240 307

Wrzesina

Mechanik Samochodowy

Auto serwis

Awaria na Autostradzie A2 Mobilny Mechanik
12 kwietnia 2023

Pomoc Drogowa Poznań Mobilne Naprawy na Autostradzie A2

Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz.

 

Awaria pojazdu na autostradzie to zupełnie inna sytuacja niż gdziekolwiek indziej. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo zarówno pasażerów auta jak i innych uczestników ruchu. Postój, nawet na pasie awaryjnym, bez właściwego oznakowania tego miejsca jest bardzo ryzykowny. To dlatego zasady zachowania się są zupełnie inne niż na drodze krajowej czy lokalnej.

 

Awaria na autostradzie — jak należy postępować?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o właściwe oznakowanie na miarę własnych możliwości. Jeżeli auto się popsuje, natychmiast należy zjechać na pas awaryjny i włączyć światła awaryjne. Jeżeli masz w samochodzie kamizelkę odblaskową, koniecznie ją załóż. Nie ma co prawda takiego obowiązku, ale to zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że po zmroku jest inaczej. Na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym trzeba posiadać elementy odblaskowe. Zatem jeżeli często poruszasz się autostradą, koniecznie zaopatrz się w przynajmniej dwie kamizelki.

 

Po wyjściu z auta jak najszybciej wyjmij trójkąt odblaskowy i ustaw go w odległości minimum 100 m za pojazdem. Można się w tym miejscu posiłkować słupkami drogowymi, które są umieszczone w takiej właśnie odległości od siebie, choć dobrze jest dodać jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt metrów. Warto przy okazji zerknąć w pobliżu jakiego słupka stoi twoje auto.

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przebywać za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza. Również siedzenie w aucie nie jest zalecane, gdyż istnieje ryzyko najechania na nie przez inny pojazd.

 

Zabezpieczenie miejsca i wezwanie pomocy

Po oznakowaniu miejsca postoju samochodu trójkątem, należy wezwać służbę drogową, która we właściwy sposób zabezpieczy to miejsce poprzez otoczenie pojazdu pachołkami i postawienie auta z sygnalizacją. Jest to bezpłatne. Najłatwiej zadzwonić pod numer telefonu wskazany na bilecie, który dostaliście na bramce autostrady W Przypadku Autostrady A2 Poznań Jest to Numer +48618383112 . Możesz też skorzystać z budki z telefonem alarmowym – są umieszczone co dwa kilometry po obu stronach pasa jezdni. Wówczas nawet nie musisz znać swojej lokalizacji. Jeżeli chcesz, od razu możesz wezwać Pomoc Drogową WRZESIŃSKI SERWIS POZNAŃ Telefon: 609 240 307

 

Holowanie samochodu do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej, MOP-u lub warsztatu jest możliwe tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony. Nie można liczyć na pomoc innego kierowcy. Zresztą zatrzymywanie kogokolwiek na autostradzie jest bardzo niebezpieczne. O holowaniu na autostradzie mówi jasno kodeks drogowy.

 

W przypadku zabezpieczenia pojazdu przez służby drogowe, to nie ma też konieczności holowania auta, jeżeli jest możliwa naprawa na miejscu. 

Możecie też spokojnie poczekać na  lawetę z ubezpieczenia assistance lub Powierzyć swój Samochód mobilnemu serwisowi

WRZESIŃSKI AUTO SERWIS .

 

Czy można jechać z usterką?

Niekiedy dochodzi do awarii pojazdu, ale niekoniecznie do jego zatrzymania. Można więc kontynuować jazdę do najbliższego zjazdu lub miejsca, na którym jest możliwe bezpieczne zatrzymanie się. Wówczas należy skorzystać z pasa awaryjnego. Minimalna, zalecana prędkość na autostradzie to 70 km/h. Wolniejsza jazda może być uznana za zachowanie niebezpieczne lub utrudnianie ruchu innym pojazdom.

Telefony alarmowe na autostradzie A2 Poznań:  

 

Pomoc Drogowa  

Mobilny Serwis +48609240307

 

Obsługa Autostrady  +48 61 83 83 112

 

Policja 997

 

Karetka Pogotowia  999

 

Straż Pożarna 998

 

Ogólny numer ALARMOWY 112